Saules paneļi ir iekārtas, kas uz tiem krītošo saules gaismu pārvērš elektrībā (saules baterijas) vai siltajā ūdenī (saules kolektori). Latvijas tirgū pieejamas abas šīs sistēmas.
Saules enerģija ir universāls bezmaksas atjaunojamās enerģijas avots, ko var izmantot elektrības un siltā ūdens ražošanai. Šī enerģija ir tīra un brīva no piesārņojuma un to var izmantot praktiski jebkurā vietā – vasarnīcās, mājās, birojos un citur. Saules enerģijas izmantošanai ir milzīgs potenciāls, starojums, ko uzņem Zeme, tūkstošiem reižu pārsniedz enerģijas pieprasījumu pasaulē. Pēdējos gados pieprasījums pēc saules enerģijas ir pieaudzis un tā ir izraisījusi lielu interesi energoresursu cenu kāpuma dēļ.
Latvijas apstākļos pēc Eiropas Komisijas pētīšanas institūta fotovoltu ģeogrāfiskā informācijas sistēmas (PVGIS) datiem vidējais globālā starojuma ieguvums Latvijā ir 1000 – 1200 kWh uz kvadrātmetru.
COMMODUS piedāvā saules baterijas un saules kolektorus, sistēmas sastāvdaļas, kā arī gatavus saules paneļu sistēmu komplektus. Gatavie sistēmu komplekti ļauj labāk izprast no kā sastāv šādas sistēmas, kādas ir kopējās uzstādīšanas izmaksas un iegādāties tās lētāk.
Saules baterijas galvenokārt sastāv no silīcija fotoelementiem, kuri būtībā ir lielas pusvadītāju diodes. Tirgū vispopulārākās saules baterijas ir ražotas izmantojot monokristāliskā vai polikristāliskā silīcija tehnoloģiju.
Monokristāliskā silīcija ražošanas tehnoloģija tika izstrādāta pirmā. Monokristāliskās saules baterijas izmaksā relatīvi dārgāk, jo to ražošanā nepieciešams izmantot ļoti tīru monokristālisko silīciju. Ražošanas process ir tehnoloģiski sarežģīts, taču monokristāliskajām saules baterijām ir ļoti augsts lietderības koeficients.
Polikristāliskā silīcija saules baterijām ir mazākas ražošanas izmaksas, taču šo bateriju lietderības koeficients būs par pāris procentiem zemāks kā monokristāliskajām saules baterijām.
Vienam saules bateriju panelim jauda svārstās no 150W – 300W. Atkarībā no tā, kādu jaudu nepieciešams iegūt, veido sistēmas ar vairākām baterijām – parasti vismaz vairāku kW sistēmas (1kW (kilovats) =1000W (vati)).
Saules baterijas novieto uz ēku jumtiem, fasādēm vai zemes. Ēkā tiek izvietots pārveidotājs – invertors, kas saules baterijas saražoto līdzstrāvu pārveido maiņstrāvā pašpatēriņam un enerģijas pārpalikuma ievadīšanai kopējā tīklā.
Saražoto enerģiju var ne tikai atdot kopējā tīklā, bet arī dienas gaišajā laikā uzkrāt speciālos akumulatoros, lai izmantotu enerģiju diennakts tumšajā laikā vai elektroenerģijas piegādes pārtraukuma brīžos no tīkla.
COMMODUS piedāvā saules baterijas, sistēmas sastāvdaļas, kā arī gatavus saules bateriju sistēmu komplektus. Gatavie sistēmu komplekti ļauj labāk izprast no kā sastāv šādas sistēmas, kādas ir kopējās uzstādīšanas izmaksas un iegādāties tās lētāk.
Mūsu piedāvājumā ir dažādu zīmolu un to sēriju iekārtas. To aprakstu, jaudu un cenas skatīt atbilstošajās nodaļās:
Saules kolektoru sistēmas galvenā sastāvdaļa ir kolektors, ko parasti novieto uz ēkas jumta, retāk fasādes vai zemes. Ēkas iekšpusē atrodas siltā ūdens boilers, sūkņu stacija un vadības bloks. Vadības blokā ir uzstādīti darbības parametri. Cirkulācijas sūknis tiek ieslēgts, ja kolektors ir uzsilis un tajā ir augstāka temperatūra kā akumulācijas boilerī vai sistēmā, uz kuru tiek pārnests siltums. Saules kolektori ar siltā ūdens boileri un sūkņu staciju ir saslēgti izmantojot divas elastīgas nerūsējošā tērauda vai vara caurules, kuru diametrs atbilst saules paneļu jaudai.
Galvenais elements jebkurā saules kolektoru sistēmā ir izstarojuma absorbētājs, kas lielā mērā nosaka kolektora veiktspēju, izturību un efektivitāti. Svarīga nozīme ir arī kolektora uzbūves struktūrai un izmantotajiem materiāliem. Biezāka siltumizolācija ļauj kolektorus izmantot pie zemākas temperatūras ar augstu efektivitāti.
COMMODUS piedāvā saules kolektorus, sistēmas sastāvdaļas, kā arī gatavus saules kolektoru sistēmu komplektus. Gatavie sistēmu komplekti ļauj labāk izprast no kā sastāv šādas sistēmas, kādas ir kopējās uzstādīšanas izmaksas un izdarīt to lētāk.
Mūsu piedāvājumā ir dažādu zīmolu un to sēriju iekārtas. To aprakstu, jaudu un cenas skatīt atbilstošajās nodaļās:
Saules enerģija ir neizsmeļams enerģijas avots, kas dienas gaišajā laikā nepārtraukti staro uz zemi. Tā ir ekoloģiski tīra, nerada papildus atkritumus un izmešus dabā. To ir iespējams uztvert jebkurā vietā uz zemes un izmantot praktiski jebkurā vietā – vasarnīcās, mājās, birojos u.c. elektrības un siltā ūdens ražošanai. Efektīva saules enerģijas uzņemšana ir saulainās dienās. Apmākušās dienās pieejamā saules enerģija būs mazāka.
Pēdējos gados pieprasījums pēc saules enerģijas izmantošanas ir pieaudzis pateicoties energoresursu cenu kāpuma un saules enerģijas iegūšanas iekārtu cenu samazinājuma dēļ. Saules enerģijai ir potenciāls kļūt par nozīmīgāko enerģijas avotu.
Saules enerģija ir ļoti drošs enerģijas avots no investīciju viedokļa, jo pārskatāmā nākotnē netiek prognozēta tās izzušana un šis enerģijas veids kļūs par galveno enerģijas avotu pateicoties tās potenciālam un priekšrocībām. Būtiski, ka saules baterijām vai saules kolektoriem praktiski nav nekādu uzturēšanas un apkalpošanas izmaksu.
Saules izstarojuma intensitāte ir atkarīga no ģeogrāfiskās vietas, gadalaika un klimatiskajiem laikapstākļiem. Saules enerģiju var izmantot arī tad, kad tā nemaz nespīd, jo globālais starojums sastāv no tiešā un izkliedētā starojuma. Latvijā gada saules enerģijas izstarojums uz horizontālas virsmas ir 1000-1200 kWh/m2 atkarībā no ģeogrāfiskās vietas. Vidējais saules gada izstarojums Rīgā ir lielāks kā Berlīnē (Vācija), kur saules enerģijas iegūšana ir ļoti populārs enerģijas avots.
Ar katru gadu saules enerģijas sistēmu lietotāju skaits pieaug. Cilvēki izvēlas sev piemērotākos risinājumus, lai sagatavotu silto ūdeni vai ražotu elektrību. SIA Commodus līdz 2014.gada vasaras sezonai Latvijas teritorijā ir veicis aptuveni 80 dažādas sarežģītības saules sistēmu montāžas un iekārtu piegādes.
Ja saules enerģija ir lētāka un daudz ilgtspējīgāka nekā patreiz ar akmeņoglēm darbinātās elektrostacijas, kāpēc neesam veikuši pārslēgšanos? Diemžēl, viens no vaininiekiem ir milzīgie mākoņi, kas reizēm aizsedz saules enerģijas iekārtas sākot no dienām līdz pat nedēļām. Pie šīm un citām problēmām aktīvi tiek meklēti risinājumi, no kuriem daudzi jau iestrādāti mūsdienu saules tehnoloģijās. Kā darbojas saules paneļi un saules torņi – atbildes uz šiem jautājumiem radīsi šajā īsajā video animācijā.